27 січня 2016 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я розглядалося питання «Про стан захворюваності населення на грип і ГРВІ та прогнози щодо подальшого розвитку епідситуації з цих респіраторних інфекцій у 2016 році, результати аналізу летальних випадків серед населення, готовність системи охорони здоров’я до забезпечення належного медичного обслуговування населення у зв’язку з підвищенням рівня захворюваності і смертності від грипу в Україні та заходи, що вживаються МОЗ України з метою недопущення епідемічних ускладнень».
З початку епідсезону - з 1 жовтня 2015 р. на грип та ГРВІ перехворіли 2,6 млн. осіб. За три тижні січня 2016 року захворіло майже 700 тис.осіб, тільки за минулий тиждень (з 18 по 24 січня 2016 р.) по Україні захворіло понад 360 тисяч осіб, із них 51,3 % становлять діти віком до 17 років.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я України у 18 областях країни перевищено епідемічні пороги. З них в одинадцяти епідпоріг перевищено більш ніж на 50,0%: Києві та Київській області, Рівненській, Тернопільській, Чернівецькій, Сумській, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій та Луганській областях.
Обмежувальні заходи введені в усіх адміністративних регіонах України. Станом на 27 січня навчання було призупинено в понад 11 800 загальноосвітніх навчальних закладах, дитячих навчальних та інших закладах.
Епідемічна ситуація з грипу загострилась не тільки в Україні. Активність вірусу грипу реєструється й в 32 країнах з 41 країн Європейського регіону ВООЗ.
В 20 регіонах країни лабораторно підтверджено циркуляцію вірусів грипу. У структурі виявлених респіраторних вірусів (методом імунофлюорисцентної мікроскопії) домінуючими є віруси грипу типу А - 64%, в меншій кількості визначено віруси парагрипу - 18%, РС-віруси - 9%, аденовіруси - 8% та віруси грипу типу В - 1%.
Як повідомило МОЗ на засіданні Комітету, з початку 40 тижня 2015 року в Україні зареєстровано понад 120 летальних випадки від грипу; в понад 80 % визначений вірус грипу типу А(H1N1)pdm09. Ці дані кожного дня змінюються. Практично всі хворі, які померли, дорослі працездатні люди. Серед померлих 2 дитини. Померло 2 медичних працівника, у тому числі 1 епідеміолог.
Практично всі, хто помер цього року від грипу, пізно звернулися за медичною допомогою, коли вже відбулися незворотні процеси в організмі й врятувати життя було неможливо.
Вкрай небезпечним є самолікування, наголосили народні депутати України – члени Комітету, воно може призвести до фатальних наслідків. Необхідно донести до кожного мешканця нашої країни те, що при перших же симптомах прояву хвороби (а це: висока температура, головний біль, м'язові болі і болі в суглобах, біль в горлі і нежить, а також іноді блювота і діарея), потрібно обов'язково звернутися до лікаря, не затягувати і не займатися самолікуванням. Тільки фахівець може поставити клінічний діагноз та призначити лікування. У жодному випадку не можна, і тим паче не медикам, давати поради і рекомендації по лікуванню. Кожен хворий вимагає виключно індивідуального підходу, в першу чергу, в питаннях вибору тактики лікування і призначення специфічних противірусних препаратів, антибіотиків і інших лікарських засобів.
З початку епідемічного сезону вакциновано проти грипу лише 123 500 осіб, що становить 0,32 % від загальної кількості населення України. Із груп медичного, епідеміологічного та професійного ризику вакцинована проти грипу лише 119 352 особа або 21,8 % від підлягаючих.
Оскільки медичні працівники постійно стикаються з інфекцією під час надання медичної допомоги хворим на грип, та є групою епідемічного ризику з грипу, вони потребують максимального захисту. Оскільки єдиним специфічним та найефективнішим засобом профілактики грипу є вакцинація, Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець ініціювала пропозицію, підтриману народними депутатами – членами Комітету, про необхідність внесення змін до Державного бюджету України на 2016 рік, передбачивши виділення коштів на закупівлю імунобіологічних препаратів для забезпечення проведення вакцинації медичних працівників та представників груп ризику (дітей, осіб похилого віку та ін.).