
27 травня 2025 року на робочій нараді в Комітеті за участі народних депутатів Вікторії Вагнер та Валерія Зуба, заступниці керівника Офісу Президента Ірини Верещук, заступника міністра охорони здоров’я Едема Адаманова, командувача Медичних сил ЗСУ Анатолія Казмірчука, генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського обговорили шляхи вирішення питання підвищення доступності ліків на прифронтових територіях.
7 травня ц.р. цього ця тематика була порушена під час засідання Комітету і тому, було організовано спеціальну робочу нараду, щоб продовжити дискусію з цього суспільно важливого питання та напрацювати рішення. Зокрема, з метою широкого обговорення до участі було запрошено керівника «Укрпошти», представника мережі аптек, частина аптечних пунктів якої працює поблизу фронту, а також керівників департаментів охорони здоров’я прифронтових областей.
Учасники наради обговорили два механізми забезпечення ліками - через мобільні аптеки та сервіс «Укрпошта.Аптека».
Відомо, що на даний час працюють 29 мобільних пунктів у 17 областях України, які доставляють ліки до 1000 населених пунктів - як прифронтових, так і сіл у віддалених регіонах. МОЗ презентував мапу, на якій показано 330 точок, де є потреба у мобільних аптеках. Деякі мережі аптек вже приєдналися до цього соціально відповідального проекту та працюють у прифронтових районах.
«Укрпошта» має склад ліків та 1,8 тис. пересувних відділень і наразі в пілотному режимі доставляє ліки. За словами директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського, найближчий населений пункт, куди наразі везуть медпрепарати, знаходиться лише за 8 кілометрів від лінії фронту. Працівники «Укрпошти» забезпечують дотримання температурного режиму під час доставки, а також налагоджують роботу в умовах відсутності інтернету.
Також, щоб збільшити доступність ліків у прифронтових регіонах, МОЗ вніс зміни до ліцензійних вимог, спростивши умови для відкриття аптек. Заплановано подальше спрощення - зокрема, умов для кадрів, що працюють в аптеках у таких регіонах, а також дозвіл аптечним пунктам у прифронтових населених пунктах працювати навіть за незначних пошкоджень приміщень.
«Вважаю, що робота аптек на прифронтових територіях істотно відрізняється від інших регіонів, тож було б доцільно напрацювати окремі врегулювання для їхньої діяльності. Продовжуємо з колегами працювати над тим, щоб збільшити доступність ліків для мешканців прифронтових територій», - зазначив Голова Комітету Михайло Радуцький.
