
Туберкульоз - це інфекційне бактеріальне захворювання, яке найчастіше вражає легені, але може вразити й інші органи - нирки, кістки, лімфовузли. Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом: при кашлі, чханні та навіть під час розмови.
У світі від туберкульозу щороку помирає понад 1 млн людей. В Україні ситуація залишається напруженою. До війни наша країна посідала одне з перших місць у Європі за темпами поширення захворювання. Через пандемію та воєнні дії зменшилась кількість пацієнтів, у яких туберкульоз виявлений на ранніх стадіях.
За останні роки в нашій державі досягнуто значного прогресу у подоланні туберкульозу – ухвалено профільний закон та затверджена стратегія розвитку системи протитуберкульозної допомоги. Ці заходи дозволяють привести профілактику та лікування хвороби до європейських стандартів.
Сучасні методи лікування туберкульозу полягають у застосуванні ефективних протитуберкульозних препаратів, які комбінують у спеціальні схеми. Тривалість лікування значно скоротилася: чутлива форма ТБ (4-6 місяців), лікарсько-стійка форма (6-9 місяців). Україна одна з першою у світі впровадила лікування від лікарсько-стійкого туберкульозу за інноваційною схемою BPaL/BPaLM, що складається з таблетованих форм препаратів та дозволяє майже втричі скоротити курс лікування. Також, відповідно до провідних міжнародних практик, близько 70% людей з туберкульозом лікуються вдома з першого дня виявлення хвороби. Це безпечно для оточення, оскільки отримання терапії пацієнтом виключає можливість інфікування інших людей.
У 2023 році Верховна Рада ухвалила розроблений Комітетом закон, який запроваджує європейські норми виявлення та лікування туберкульозу з урахування керівних документів ВООЗ. Зокрема цей документ передбачає перехід від політики протидії туберкульозу до його подолання, визначає механізм забезпечення ліками для профілактичного лікування туберкульозу, а також трирівневу систему мікробіологічних лабораторій з діагностики туберкульозу. Також минулого року Уряд затвердив стратегію розвитку системи протитуберкульозної допомоги.
Пацієнтам важливо знати: туберкульоз повністю виліковний, відповідні медичні послуги в Україні надаються безоплатно. Для одужання важливо, щоб пацієнт своєчасно пройшов діагностику, дотримувався всіх призначень лікаря, регулярно і вчасно приймав препарати без самовільного скасування чи призначення ліків.