
В рамках поточного реформування української медицини та процесу євроінтеграції важливим є залученням активної молоді до роботи з удосконалення державної політики в охороні здоров’я, напрацювання нових законодавчих ініціатив.
Наприкінці минулого року при Міністерстві охорони здоров’я України» було утворено Молодіжна раду, до складу якої на конкурсній основі увійшли 30 представників громадських об’єднань, органів студентського самоврядування закладів вищої освіти, молодіжних центрів та медичних закладів. Основним завданням цього дорадчого органу є надання рекомендацій з основних питань діяльності Міністерства охорони здоров’я України та актуальних питань розвитку медичної галузі.
20 березня представники Молодіжної ради при МОЗ України завітали до Комітету з питань здоров’я нації разом зі своєю кураторкою – заступником Міністра охорони здоров’я Марією Карчевич для зустрічі з Головою Комітету Михайлом Радуцьким.
Під час цього заходу члени Молодіжної ради презентували основні плани своєї роботи та обговорили з Головою Комітету напрями можливої співпраці з питань удосконалення державної політики у сфері забезпечення якісного та доступного медичного обслуговування громадян.
Серед основних тем, що обговорювалися: дефіцит медичних кадрів у сільській місцевості, запровадження KPI для сімейних лікарів, перехід інститутів НАМНУ до єдиного медичного простору, впровадження страхової медицини, розвиток штучного інтелекту у медичній галузі, договори про міжнародне партнерство в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Оскільки, як повідомили члени Молодіжної ради, наразі вони активно співпрацюють з Всеукраїнської асоціацією об’єднаних територіальних громад, Голова Комітету запропонував молоді долучитися до напрацювання шляхів вирішення проблеми дефіциту медиків у сільській місцевості. Він зазначив, що, на його думку саме ОТГ мають пропонувати стимули для лікарів, які закінчують навчання в медуніверситеті, для їх подальшого влаштування на роботу у селах. Такими стимулами можуть бути житло, автомобіль або надбавка від місцевої влади до зарплати.
Жваву дискусію під час зустрічі викликало питання запровадження доплат для сімейних лікарів, зокрема, за рівень охоплення прикріпленого контингенту профілактичними щепленнями та необхідними обстеженнями. Михайло Радуцький підкреслив, що Комітет декілька років обговорював розробку KPI для сімейних лікарів з партнерами, проте проблема полягає у наявному дефіциті коштів, необхідних для здійснення доплат. Комітету запропонував членам Молодіжної ради опрацювати це питання та надати своє бачення щодо його вирішення. Як приклад для залучення грошових активів на ці цілі, він навів надходження від запровадження акцизного податку на солодкі газовані напої. Відповідні законопроекти (№ 9032-1 та № 9033-1), співавторами яких є Голова та члени Комітету, зареєстровані у Верховній Раді.
Під час зустрічі також було окреслено напрямки можливої взаємодії в питаннях реалізації ухваленої Урядом у січні цього року Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року, де вказані ключові напрямки розвитку галузі, та міжнародної співпраці, зокрема у сфері приведення українського законодавства у відповідність до права ЄС.
Голова Комітету запросив представників Молодіжної ради брати участь у засіданнях Комітету та надавати свої пропозиції до законопроектів.
