Повідомлення

Перейти до розділу
25 серпня 14:36
Засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування відбудеться 28 серпня 2023 року о 14:00 у режимі відеоконференції докладніше
18 серпня 10:42
Засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування відбудеться 21 серпня 2023 року о 13:30 у режимі відеоконференції докладніше
02 серпня 13:00
Засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування відбудеться 4 серпня 2023 року о 14:00 у режимі відеоконференції докладніше
18 вересня 10:42
На наступний рік Уряд заклав у проекті бюджету збільшення фінансування медицини на 24,4 млрд грн докладніше
05 вересня 17:00
Вакцинація учнівства. Спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо рутинних щеплень докладніше
05 вересня 10:14
Президент України підписав прийнятий Верховною Радою України Закон України № 3302-ІХ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв’язку з відміною карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" посилання...
05 вересня 10:09
Президент України підписав прийнятий Верховною Радою України Закон України № 3301-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини" посилання...
24 серпня 10:13
Україна святкує 32-гу річницю Незалежності! докладніше
23 серпня 11:03
Сьогодні Україна святкує День Державного прапора докладніше
18 серпня 09:39
Про готовність установ Національної академії медичних наук працювати за програмою медичних гарантій говорили на засіданні підкомітету з питань охорони здоров'я докладніше
17 серпня 12:31
Неонатальний скринінг: міфи та факти докладніше
17 серпня 2023, 12:31

Неонатальний скринінг: міфи та факти

Неонатальний скринінг: міфи та факти

Неонатальний скринінг є комплексним обстеженням новонароджених, яке спрямоване на виявлення у немовлят рідкісних генетичних та вроджених патологій. 

Раніше в Україні проводилося обстеження на наявність чотирьох захворювань, а з жовтня 2022 року, завдяки  ініціативі Президента України Володимира Зеленського, програма неонатального скринінгу була розширена до 21 рідкісного захворювання. Сьогодні пройти такий скринінг можна в усіх пологових закладах України, за винятком тих, що розташовані на тимчасово окупованих територіях.

Міністерство охорони здоров’я України спростувало найпоширеніші міфи, які стосуються проведення неонатального скринінгу новонароджених.

МІФ 1: ОРФАННІ ЗАХВОРЮВАННЯ Є НЕВИЛІКОВНИМИ

Факт: Усі ті захворювання, які включені до скринінгу в Україні, на сьогодні підлягають доказовому та ефективному лікуванню! Для багатьох випадків – це застосування спеціальної дієти чи медикаментозне лікування. Неонатальний скринінг дозволяє ще на доклінічній стадії (тобто до прояву симптомів) виявляти ознаки захворювань та своєчасно почати лікування, щоби запобігти розвитку важких ускладнень. Адже, якщо цього не зробити, симптоми цих захворювань будуть проявлятися у більш пізньому віці, навіть за кілька років, коли лікування вже є практично неможливим. До того ж проведення скринінгу є абсолютно безоплатним для родини, як і подальше дообстеження та лікування дитини у разі виявлення ризиків, – він гарантується державою кожній дитині.

МІФ 2: ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ МЕНІ ВЖЕ РОБИЛИ ГЕНЕТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, ОТЖЕ НЕОНАТАЛЬНИЙ СКРИНІНГ – НЕ ПОТРІБЕН. 

Факт: Ні, це не так. Під час вагітності переважно визначають ризик хромосомної патології та інших захворювань, які є невиліковними. Натомість розширений неонатальний (або ж метаболічний) скринінг дозволяє виявляти у новонароджених рідкісні спадкові захворювання, які підлягають лікуванню.

МІФ 3: НЕОНАТАЛЬНИЙ СКРИНІНГ ВИКЛЮЧАЄ ВСІ ГЕНЕТИЧНІ ПОРУШЕННЯ.

Факт: На жаль, ні, оскільки на сьогодні їх є понад 5000.  Перевіряються ознаки тих захворювань, найчастіше для яких існують методи корекції чи лікування. 

 МІФ 4: У НАШІЙ РОДИНІ (ЗОКРЕМА, І В СТАРШИХ ДІТЕЙ) НІКОЛИ НЕ БУЛО ВИПАДКІВ ГЕНЕТИЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ОТЖЕ РИЗИКИ ДЛЯ ДИТИНИ ВИКЛЮЧЕНІ.

Факт: На жаль, це не відповідає дійсності, адже більшість підтверджених випадків хвороб трапляється у родинах, де в жодного члена сім'ї не було виявлено генетичних захворювань. 

 МІФ 5: ЦЕ БОЛІСНА ТА НЕБЕЗПЕЧНА ПРОЦЕДУРА ДЛЯ НЕМОВЛЯТИ

Факт: Ця процедура є абсолютно безпечною та безболісною для малечі, адже забір крові береться в місці, де немає ризику травматизації – з п'яточки дитини.

 МІФ 6: РАНІШЕ ТАКИХ ХВОРОБ ТА ДОСЛІДЖЕНЬ НЕ ІСНУВАЛО!

Факт: Усі ці хвороби завжди існували й раніше, однак в минулому ще не існувало методів, які дозволяли б виявляти та лікувати новонароджених з генетичними захворюваннями. Свідченням цьому є високий рівень інвалідності та навіть смертності серед маленьких дітей. 

У світі неонатальні дослідження почали проводити з початку 60-х років, а в Україні – з 1986 року. Кількість тестувань, які входили до скринінгу, з роками поступово збільшувалася – наразі їх 21! Раніше батьків могли не повідомляти про проведення дослідження, а тому інформація про дослідження не була такою поширеною в суспільстві, як зараз.

На щастя, сучасна медична наука завдяки неонатальному скринінгу дозволяє у перші дні життя немовляти виявити ризики для великої кількості орфанних захворювань та негайно почати лікування – тим самим забезпечити дитині повноцінне життя.