30 червня 2015 року у Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров’я відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Скільки коштує програма лікування СНІДу і туберкульозу в Україні?».
Ініціатором проведення заходу виступив Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров'я у партнерстві з Благодійним фондом «Пацієнти України».
Метою «круглого столу» була актуалізація проблеми необхідності 100%-го державного фінансування програм протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, а також програми опіоїдної замісної терапії у 2016 році на виконання зобов’язань України перед Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
До участі у засіданні «круглого столу» було запрошено народних депутатів України, представників Міністерства охорони здоров‘я України, Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державної пенітенціарної служби України, Національної академії медичних наук України, Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, Всесвітньої організації охорони здоров'я, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Об‘єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІД в Україні (UNAIDS), Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг в дії», ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» та інших неурядових організацій і громадськості.
Учасники «круглого столу» висвітлили проблемні питання у сфері забезпечення доступу до лікування ВІЛ/СНІДу та туберкульозу; поінформували присутніх про обсяги інвестицій (безповоротної фінансової допомоги на загальну суму понад 429 млн. доларів США) Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією за останні 10 років та їх впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні; підкреслили важливість виконання зобов’язань України перед Глобальним Фондом та забезпечення у 2016 році гарантованого 100% державного фінансування закупівлі лікарських засобів у рамках програм протидії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу, а також програми опіоїдної замісної терапії.
Також у ході обговорення винесеного на розгляд питання учасниками слухань висловили застереження, що у разі невиконання зобов’язань України перед міжнародними організаціями, існує високий ризик неотримання запланованого на 10 липня 2015 року траншу безповоротної фінансової допомоги від Глобального Фонду у розмірі 5 млн. доларів США.
За підсумками проведення «круглого столу» ухвалено Резолюцію з рекомендаціями:
Міністерству охорони здоров’я, Міністерству фінансів, Кабінету Міністрів України при підготовці проекту Державного бюджету України на 2016 рік передбачити кошти на закупівлю лікарських засобів за загальнодержавними цільовими соціальними програмами протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки та протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки в обсягах, що відповідають реальним потребам та забезпечують досягнення встановлених програмами цільових показників;
Верховній Раді України, комітетам Верховної Ради України з питань охорони здоров'я та з питань бюджету щодо забезпечення контролю під час бюджетного процесу у Верховній Раді України за відповідністю запропонованих до затвердження обсягів фінансування за вказаними програмами їх цільовим показникам.