Вакцинація проти ВПЛ в Україні: перспективи впровадження та актуальні аспекти

11 грудня 2024, 11:04

 

10 грудня 2024 року у підкомітеті з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету відбулася робоча нарада під головуванням голови підкомітету, народного депутата України Валерія Зуба.

Центральною темою обговорення стало запровадження в Україні вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). В Держбюджеті 2025 року передбачено понад 100 млн грн на закупівлю імунобіологічних препаратів (вакцин) проти вірусу папіломи людини асоційованої патології для вакцинації дівчат, що забезпечує потребу на 36,7% (за оцінками МОЗ України потреба на 2025 рік складає майже 284,7 млн грн). За ці кошти планується запровадження в Україні обов’язкової вакцинації дівчат проти ВПЛ для запобігання виникненню раку шийки матки.

У робочій нараді, яка проходила у змішаному форматі (онлайн та офлайн), взяло участь широке представництво: депутати Комітету, представники Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства освіти і науки України, Департаменту охорони здоров’я Одеської міської ради, Бюро ВООЗ в Україні з питань імунізації, Фонду народонаселення ООН, онкоспільноти, а також провідні науковці та фахівці.

Згідно з даними ВООЗ, 99% випадків раку шийки матки спричинено саме ВПЛ. Тому, в більшості країн світу вакцинація проти ВПЛ входить до календаря щеплень і здатна запобігти понад 90% випадків ракових захворювань, пов’язаних з цим вірусом. Найбільш ефективною така вакцинація є в підлітковому віці, до початку статевого життя.

Так, наприклад:

* З 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами ВПЛ, що спричиняють рак та генітальні бородавки, зменшилися на 88% серед дівчат-підлітків і на 81% серед молодих дорослих жінок.

* Вакцинація проти ВПЛ зменшила кількість передракових станів раку шийки матки у молодих жінок.

* Захист, який забезпечує вакцина проти ВПЛ, триває довго. За спостереженнями, близько 12 років після вакцинації захист від ВПЛ залишався високим, без ознак зниження.

«Неймовірно пишаюсь тим, що спільними зусиллями ми зрушили це питання з мертвої точки і передбачили в Держбюджеті-2025 фінансування цього напрямку, а після сьогоднішньої наради ще й напрацювали ефективні механізми реалізації даної ідеї. Приємно бачити, що Національна стратегія контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року знаходить своє практичне втілення, показує реальні результати і позитивно позначається на здоров`ї наших пацієнтів в частині боротьби з онкологічними захворюваннями», - зазначив голова профільного підкомітету Валерій Зуб.