В пріоритетах роботи Уряду на 2024 рік – реабілітація, ментальне здоров’я та відновлення медичної інфраструктури

19 лютого 2024, 12:26

На засіданні Кабінету Міністрів України 16 лютого 2024 року був затверджений План дій уряду на 2024 рік, зокрема у сфері охорони здоров’я, де передбачені законодавчі ініціативи над якими працюватиме й Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Зокрема це стосується продовження інфраструктурного етапу медичної реформи, що передбачає розподіл лікарень на загальні, кластерні та надкластерні. За урядовим планом у кожній кластерні та надкластерній лікарні планується створити сучасне безбарʼєрне відділення на 30-60 ліжок. За прогнозами, це дозволить надавати якість, безоплатні послуги з реабілітації щороку для 126 тис. пацієнтів. Також планується створити шість спеціалізованих реабілітаційних медичних закладів національного рівня.

Ще одне важливе питання - відбудова та відновлення медичної інфраструктури. За час повномасштабної війни ворог пошкодив 1525 об’єктів медзакладів та ще 196 об’єктів зруйнував повністю (об’єкти відновленню не підлягають). Найбільших втрат зазнали медзаклади Харківської, Донецької, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Київської та Чернігівської областей. Наразі 504 об’єкти відновлені повністю та ще 361 - частково. Під час засідання уряду Денис Шмигаль розповів про плани розпочати проекти реконструкції та модернізації не менше ніж 100 українських лікарень.

Також Прем’єр-міністр України зазначив, що важливим акцентом, зважаючи на виклики повномасштабної війни, є розвиток психологічної допомоги.

Розбудова мережі центрів з ментального здоров'я - наступний крок в межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативи Першої Леді Олени Зеленської. У 2023 році основна увага була приділена доступності базових психологічних послуг на первинному рівні медичної допомоги. Тепер таку допомогу можна отримати фактично у кожного третього сімейного лікаря абсолютно безоплатно. У 2024 році на базі кластерних лікарень планується створити щонайменше 30 центрів ментального здоров’я, що дозволить суттєво збільшити доступність цієї допомоги для населення. Цього року планується також розбудова амбулаторної ланки надання послуг з охорони ментального здоров’я. Таким чином, продовжується формування екосистеми надання якісної та доступної психологічної допомоги на всіх рівнях.

Відповідно до плану роботи Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування працюватиме спільно з Урядом над законопроектами, що охоплюють такі стратегічні напрями урядового плану дій як удосконалення законодавства у сфері психічного здоров’я, врегулювання питань здійснення реабілітації та забезпечення допоміжними засобами реабілітації, врегулювання обігу дієтичних добавок, створення єдиної системи біологічної безпеки і біологічного захисту та багато іншого.