Уряд виділив додаткові кошти на трансплантацію

14 грудня 2023, 11:06

У 2019 році за ініціативи Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховна Рада України ухвалила законодавчу базу, яка дала старт розвитку трансплантації в Україні. Ці законодавчі зміни, насамперед, були спрямовані на зменшення кількості пацієнтів, які вимушені були їхати на пересадку органів за кордон, а також на наближення цієї життєво необхідної допомоги до пацієнта.

Розвиток трансплантації продовжується рекордними темпами навіть під час війни. Результати пілотного проекту з трансплантації в цьому році перевищили планові, на основі яких формувався бюджет на 2023 рік. Тому Уряд перерозподілив 212 млн грн на проведення лікування методом трансплантації, що дозволить оплатити всі заплановані пересадки органів у поточному році. Ці кошти були перерозподілені саме з програми «лікування за кордоном». Їх вдалося заощадити завдяки успішній роботі вітчизняної трасплантологічної служби.

Так, в 2022 році було проведено 384 трансплантації. А станом на початок грудня 2023 року вже проведено 507 пересадок органів, що є рекордним показником за період незалежності України.

На сьогодні, за даними Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ), на трансплантацію очікують 2794 наших громадян. Проте реальна кількість осіб, які потребують таких операцій, є значно більшою.

З 2024 року трансплантація з пілотного проекту переходить на фінансування за Програмою медичних гарантій (ПМГ). У наступному році на ці цілі у Державному бюджеті передбачено 973 млн грн.

Водночас, ще залишається низка питань, які потрібно вирішити для переходу всіх центрів трансплантації на єдині стандарти та покращення їх роботи. Це розробка і дотримання стандартів якості трансплантації та пов’язаної з нею діяльності, забезпечення внесення усієї необхідної інформації до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), забезпечення автоматичного формування черги на трансплантацію в ЄДІСТ. Важливим є також проведення інформаційних кампаній, спрямованих на популяризацію донорства анатомічних матеріалів.

Отже у виконавчої влади є час, щоб попрацювати над цими проблемними питаннями, до початку проведення трансплантації в рамках ПМГ.