1 грудня світ відзначає День боротьби з СНІДом

01 грудня 2023, 14:37

 
Це справжній бич сучасного людства: через хвороби, спричинені синдром набутого імунодефіциту, у світі померло близько 40 мільйонів людей. Лише минулого року СНІД забрав 630 тисяч життів, а понад 1 мільйон людей заразилися ВІЛ.
Українська статистика теж невтішна: у 2022 році через СНІД померли 1 293 людей, а упродовж 2023 (станом на 1 листопада) – ще 1 198. Кількість випадків ВІЛ-інфікованих в Україні щороку зростає. Станом на 1 листопада 2023 року встановлено 158 803 випадків ВІЛ-інфекції і 48 908 випадків СНІДу, з них 9 769 випадків ВІЛ і 2 738 випадків СНІДу зареєстровано у 2023 році. На жаль, це не остаточні цифри, адже чверть носіїв ВІЛ просто можуть не знати про свій діагноз.
Сьогодні ВІЛ вже не є вироком – знайдено спосіб тримати віру під контролем за допомогою препаратів. Йдеться про антиретровірусну терапію, яка дозволяє інфікованій людині вести повноцінне життя, народжувати здорових дітей та не розповсюджувати вірус.
За статистикою МОЗ, у 2023 році АРВ-терапію отримують 121 820 українців, із них 119 730 – це дорослі, 1 990 – діти. 7 500 наших співгромадян із ВІЛ отримують АРВ-терапію у країнах ЄС.
Україна здійснила значний поступ у напрямку профілактиці хвороби та підтримки ВІЛ-інфікованих. На початку року був ухвалений закон № 6364 (щодо застосування сучасних підходів до профілактики, тестування і лікування ВІЛ-інфекції відповідно до керівних документів ВООЗ). У ньому прописано низку новацій: зокрема, не обмежувати лікування пацієнтів з ВІЛ лише державними та комунальними медичними закладами, посилити роль первинної медичної допомоги у забезпеченні заходів з профілактики, скринінгу, діагностики ВІЛ-інфекції, у тому числі шляхом тестування на ВІЛ швидкими тестами, здійснювати профілактику передачі ВІЛ-інфекції від ВІЛ-інфікованих вагітних жінок їхнім новонародженим дітям з метою скорочення до нуля передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини в Україні, приведення законодавства про протидію ВІЛ-інфекції щодо безпеки донорської крові у відповідність до Директиви ЄС.
Варто пам’ятати, що і самі українці можуть докласти зусиль, щоб знизити ризик інфікування ВІЛ. Для цього варто відмовитися від незахищених статевих контактів, під час медичних маніпуляцій переконатися, що медик користується одноразовими голками та стерилізованими інструментами. Також потрібно регулярно проходити тестування на ВІЛ. Це можна зробити у сімейного лікаря – для громадян України тест є безкоштовним. Прості кроки бережуть здоров’я і життя.