18 серпня 2023, 09:39

Про готовність установ Національної академії медичних наук працювати за програмою медичних гарантій говорили на засіданні підкомітету з питань охорони здоров'я

 

Юридичні підстави та можливості державних установ Національної академії медичних наук України (НАМНУ) здійснювати медичне обслуговування населення в рамках  єдиного медичного простору за програмою  медичних гарантій без зміни організаційно-правової форми цих установ були предметом розгляду учасників засідання підкомітету з питань охорони здоров’я Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, що відбулося 17 серпня 2023 року.

У засіданні підкомітету брали участь народні депутати України – члени Комітету: Максим Перебийніс (голова підкомітету), Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Оксана Дмитрієва, Дмитро Гурін, Валерій Зуб В.О., Сергій Кузьміних, Михайло Радуцький, Ольга Стефанишина, а також Президент  НАМНУ- Віталій Цимбалюк, віце-президенти НАМНУ – Володимир Коваленко, Василь Лазоришинець, Дмитро Заболотний, Микола  Тронько, Ігор Лурін, Міністр охорони здоров’я України - Віктор Ляшко, Міністр юстиції України -  Денис Малюська та Голова НСЗУ - Наталія Гусак.

Головою підкомітету з питань охорони здоров’я Максимом Перебийносом було зазначено, що питання залучення наукових установ НАМНУ до реалізації Програми медичних гарантій знаходиться на контролі Комітету і щомісячно розглядається спільно з керівництвом НАМНУ, МОЗ України, НСЗУ, Міністерства фінансів України для оцінки прогресу у підготовці входження установ НАМНУ до єдиного медичного простору. Проте це питання залишається не вирішеним по суті, оскільки керівництво НАМНУ, не заперечуючи необхідність входження підпорядкованих йому наукових установ та їхніх клінічних підрозділів, до єдиного медичного простору, наполягає на  збереженні існуючої організаційно правової форми цих установ, мотивуючи необхідністю збереження можливості здійснення ними наукової діяльності.

 В ході обговорення винесеного на розгляд питання, народні депутати України – члени Комітету вкотре звернули увагу керівництва НАМНУ на те, що однією з основних вимог до надавачів медичних послуг за Програмою медичних гарантій, визначених законодавством, є реєстрація надавача як юридичної особи (крім державної або комунальної установи) або як фізичної особи – підприємця. Крім того, учасниками засідання наголошувалося на тому, що наукова діяльність установ НАМНУ не буде припинена і обов’язково буде фінансуватися державою, але за окремою бюджетною програмою, як це передбачено законодавством.

«Вам тричі наголосив перший заступник міністра фінансів, що перехід в НСЗУ не передбачає передачу фінансування науки до НСЗУ. Держава як фінансувала науку для інститутів академії наук так і буде фінансувати. І ніхто її не збирається зменшувати», - підкреслив Голова Михайло Радуцький, виступаючи в обговоренні.

 Він також запевнив керівництво НАМНУ у готовності Комітету сприяти залученню провідних юридичних компаній до вирішення питань відповідної реорганізації її установ та переходу на нову систему фінансування.

На думку народних депутатів України, Міністра охорони здоров’я України та голови НСЗУ, наразі необхідно прикласти максимум зусиль для встановлення обґрунтованих тарифів на надання високоспеціалізованої медичної допомоги у закладах НАМНУ для розрахунку вартості відповідних пакетів Програми медичних гарантій, як це було зроблено в ході реалізації пілотного проекту  із трансплантації, а також опрацювати питання щодо джерел оплати комунальних послуг  закладами НАМНУ. 

За результатами розгляду питання учасники засідання ухвалили рішення взяти до відома заслухану інформацію та одностайно підтримали необхідність  інтегрування установ Національної академії медичних наук  України до єдиного медичного простору.

Питання залишається на контролі і робота продовжуватиметься.