13 червня 2022, 18:45

Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування разом з МОЗ України зареєстрували у Верховній Раді України два законопроекти, які удосконалюють систему доступу до рецептурних медичних препаратів

      Голова Комітету з питань здоров‘я нації Михайло Радуцький повідомив, що Комітет разом з МОЗ зареєстрували у Верховній Раді два законопроєкти: перший законопроєкт посилює контроль за відпуском лікарських засобів (№ 7444), другий – вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення встановленого порядку реалізації лікарських засобів (№ 7445).

 Михайло Радуцький зазначив, що за даними опитування ВООЗ, 64% українців помилково лікують застуду та грип антибіотиками. 

 «Як бачимо, значна кількість громадян сама призначає собі сильнодіючі препарати. У деяких випадках це завдає шкоди здоров’ю та призводить до антибіотикорезистентності (антибіотики перестають діяти проти інфекційних хвороб)», — наголосив він. 

 Голова Комітету з питань здоров’я нації нагадав, що згідно минулорічного наказу МОЗ, з 1 квітня 2022 року антибіотики в аптеках повинні відпускатися за рецептом, причому за електронним. 

 «Це, з одного боку, має зменшити кількість випадків самолікування, з іншого – захистити рецепти від підробок. Однак зрозуміло, що під час воєнних дій не всі українці мають доступ до лікаря та не кожен медик може ввести дані до електронної системи. Тому це рішення відтермінували. Але у перспективі  ми плануємо розширювати перелік препаратів, які продаються за Е-рецептом», — поінформував він. 

 Законопроєкт дозволить притягати до відповідальності медичних працівників та працівників аптек: 

  •  у разі призначення рецептурного лікарського засобу без рецепту
  •   за призначення наркотичних засобів без Е-рецепту
  •   за відпуск в аптеках рецептурних ліків без рецепту, за недійсним рецептом або з порушенням порядку МОЗ продажу препаратів.

 За такі дії встановлюється адміністративна відповідальність: штраф у розмірі 5,1 тис. грн. 

 «Передбачається, що зміни до законодавства почнуть діяти за три місяці після завершення воєнного стану. Але ухвалити їх, вважаємо, потрібно вже зараз, заздалегідь створивши умови для запровадження нової системи продажу рецептурних препаратів», — повідомив Михайло Радуцький.