6 квітня 2017 року відбувся День профілактики меланоми у Верховній Раді України
06 квітня 2017, 18:53
Комітет Верховної Ради України
з питань охорони здоров’я спільно з громадською організацією «Стоп меланома» та Українською асоціацією дерматоскопії шкіри провели День профілактики меланоми у Верховній Раді України.
Під час проведення заходу парламентарії та працівники Апарату Верховної Ради пройшли безкоштовний медичний огляд, які провели лікарі-дерматовенерологи, ціллю якого є виявлення меланоми та інших злоякісних новоутворень шкіри на ранній стадії
Нині меланома є однією із найнебезпечніших онкологічних захворювань, оскільки вже в перший рік після встановлення діагнозу може призвести до смерті.
Проблема меланоми актуальна у всьому світі, оскільки кількість уперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Так, за прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я протягом найближчих 10 років захворюваність на меланому зросте на 25%.
Щорічно у світі ця злоякісна хвороба забирає життя до 48 тисяч осіб. В нашій державі через меланому кожного року помирає близько тисячі осіб, понад 12% з яких – на першому році захворювання.
На жаль, статистика свідчить, що злоякісні новоутворення шкіри на сьогодні є найбільш поширеним видом онкології в Україні.
Відомо, що найкраще меланома піддається лікуванню на ранніх стадіях захворювання, тому фахівці наголошують на важливості її раннього виявлення.
На жаль, українці, зважаючи на темп життя, постійну зайнятість та інші життєві фактори, при появі нових, нетипових родимок, або при появі змін в уже існуючих родимках, найчастіше не звертають на них увагу і звертаються до лікаря, коли хвороба вже прогресує. А важливо розпізнати недуг вчасно.
2008 року Україна приєдналася до Всесвітньої програми «Євромеланома», учасниками якої є 30 європейських країн. 21 травня 2009 року в Україні вперше було проведено День меланоми, коли огляди провели 5 лікарів. З 2011 року цей соціальний проект набув всеукраїнського масштабу і тепер в ньому щорічно беруть участь як державні, так і приватні медичні заклади в усіх регіонах України. Минулого 2016 року в проекті прийняли участь більше 1000 лікарів з усієї країни.
Всього за 8 років (2009-2016 рр.) проведення Дня меланоми в Україні було оглянуто 235 958 осіб, серед яких було виявлено 769 меланоми і 2101 випадків раку шкіри.
Організатори оглядів сподіваються, що їх проведення у стінах парламенту та участь у ньому народних депутатів України допоможе привернути увагу суспільства до проблеми захворюваності та спонукатиме всіх наших громадян відповідальніше ставитися до свого здоров’я і, у разі виявлення нових новоутворень на шкірі або змін у вже існуючих, проходити огляди у лікарів.
На сьогодні, завдяки спільній роботі лікарів, громадських організацій та ЗМІ, з 2009 року, відколи в нашій державі було проведено перший День меланоми, вже вдалося знизити смертність від меланоми по всій країні з 16,2% до 12,1% (з 2008 до 2015 рр.). У планах – зменшити показники смертності ще на 15-20% протягом наступних п’яти років. Але досягти необхідного результату можливо тільки при тісній співпраці лікарів, ЗМІ та громадськості.
Відео:
:
Інтерв'ю Голови Комітету з питань охорони здоров'я Ольги Богомолець
Довідково.
· ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «СТОП-МЕЛАНОМА» — створена 2013 року, основним завданням якої є зменшення смертності від меланоми в Україні за 10 років завдяки ранній діагностиці, а також підвищення 5-річної виживаності пацієнтів з діагнозом «меланома». Організація об'єднує зусилля звичайних громадян України, комерційні організації, медичні установи та лікарів з метою інформування населення про хвороби, проведення оглядів для всіх груп населення України, пошук і використання інноваційних технологій, які дозволять значно збільшити кількість проінформованих та оглянутих людей, звернення до органів виконавчої і законодавчої влади.
· УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ДЕРМАТОСКОПІЇ ШКІРИ — Українська асоціація дерматоскопії, оптичної та цифрової діагностики шкіри (Ukrainian Association of Dermoscopy, Optical and Digital Skin Diagnostics) створена 2016 року. Асоціація сприяє впровадженню методів дерматоскопії (цифрова і оптична діагностика) в роботу лікарів дерматологів, сімейних лікарів, онкологів та лікарів інших спеціальностей. Метою організації є підвищення якості діагностики дерматологічних захворювань за рахунок обміну інформацією між лікарями та освітніми програмами, зниження кількості лікарських помилок, вибір правильної тактики лікування, використання в роботі сучасного обладнання, проведення клінічних досліджень, підвищення якості освітніх програм, пов'язаних з діагностикою захворювань шкіри, організація та проведення навчальних лекцій, конгресів і засідань робочих груп.
· ДЕНЬ МЕЛАНОМИ В УКРАЇНІ – це щорічна акція, під час якої відбуваються безкоштовні огляди населення на предмет виявлення меланоми – однієї з найнебезпечніших злоякісних пухлин. Рівень високої смертності від меланоми в Україні досяг небезпечної межі. Причиною зростання смертності є пізня діагностика в результаті зволікання зі зверненням до фахівців, а також відсутність можливості діагностики у віддалених районах України і брак фахівців на місцях. Так, стратегія подолання високої смертності від меланоми почала реалізовуватися 2008 року, коли Ольга Богомолець приєднала Україну до міжнародної програми «Євромеланома», учасниками якої є вже 30 європейських країн. Вже наступного року в нашій країні був вперше проведений День діагностики меланоми.
Результати проведення Дня меланоми в Україні:
21 травня 2009 року вперше в Україні був проведений День меланоми. За результатами його проведення в Києві Інститутом дерматології і косметології було безкоштовно обстежено 232 особи, серед яких було виявлено 8 випадків меланоми і 10 раків шкіри.
14 травня 2010 року День меланоми був проведений із застосуванням новітньої методики скринінгового обстеження новоутворень, що дозволило оглянути 475 осіб, серед яких було діагностовано 9 меланом і 23 раків шкіри.
20 травня 2011 року День меланоми вперше відбувся не тільки в Києві. Одночасно в 22 містах України було оглянуто 4039 осіб, серед яких було виявлено 90 меланом і 117 випадків раку шкіри.
18 травня 2012 року захід відбувся в 28 містах, де 77 лікарів оглянули 4576 осіб і виявили 61 меланому та 187 раків шкіри.
17 травня 2013 року День меланоми проводився в 30 містах країни. В оглядах взяли участь 147 лікарів, якими було оглянуто 9648 осіб. З них було виявлено 168 випадків меланоми і 352 раку шкіри.
25 квітня 2014 року в Інституті дерматології і косметології оглянули 813 пацієнтів, і виявили 3 меланоми, 15 раків шкіри.
24 квітня 2015 року у всіх областях України та в Києві було оглянуто 120 834 особи. Попередній діагноз меланоми встановлений в 208 випадках, рак шкіри – в 750. Цього року, зважаючи на те, що багато громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях, не мають можливості прийти на прийом до лікаря, в рамках Дня меланоми 2015 кожен отримав можливість перевірити свою родимку по інтернету безкоштовно, відправивши фото на спеціальний ресурс TELEDERM. Так додатково було оброблено 100 звернень, з яких було виявлено 2 меланоми і 6 раків шкіри.
22 квітня 2016 року всього по Україні було оглянуто 95 341 осіб, серед них виявлено 222 випадки меланоми, 647 випадків раку шкіри.
Цього року День меланоми відбудеться 13 квітня по всій Україні. Дізнатися адреси медичних закладів, які прийматимуть безкоштовно у цей день, можна на сайті www.stop-melanoma.net або www.rodinki.com.ua.