Матеріали засідання Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування від 2 квітня 2025 року

Опубліковано 03 квітня 2025, о 14:26
 

На засіданні Комітету 2 квітня 2025 року народні депутати розглянули проект Закону № 13087 щодо імплементації «Правила Болар» у національне законодавство.

Цей законопроект розроблявся Комітетом разом з Міністерством охорони здоров’я. Його реєстрації  передували численні консультації з вітчизняними та іноземними виробниками лікарських засобів, фахівцями та експертами  Міністерства економіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, Європейської Бізнес Асоціації, Американської торговельної палати в Україні, а також з представниками фармацевтичних асоціацій та громадських об’єднань.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що чинні на сьогодні  норми законодавства, що вимагають близько 2-х років очікування після закінчення патенту для державної реєстрації генерика, ставлять українських виробників у нерівні умови порівняно з іноземними компаніями.

Як зазначив Голова Комітету Михайло Радуцький, ухвалення цього законопроекту дозволить виробникам генериків виводити свої препарати на ринок одразу після завершення дії патенту на оригінальний лікарський засіб. Це, у свою чергу, забезпечить пацієнтам доступ до сучасних ліків, доступних за ціною.

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити законопроект до порядку денного поточної сесії та за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Рішення підтримали 14 членів Комітету:

Михайло Радуцький, Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Олесь Довгий, Артем Дубнов, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Михайло Макаренко, Максим Перебийніс, Ольга Стефанишина.

Також на засіданні було розглянуто проект Закону № 13131, який спрямований на оновлення застарілої системи медичних оглядів водіїв і кандидатів у водії та її приведення у відповідність до європейських стандартів.

Документ передбачає:

впровадження цифрових рішень (водії отримуватимуть електронний медичний висновок про допуск до керування транспортним засобом);

розмежування між медичним обстеженням (разова процедура для отримання посвідчення водія) та медичними оглядами (регулярні перевірки для професійних водіїв);

оновлення вимог до навчання водіїв навичкам домедичної допомоги;

запровадження єдиної системи контролю за станом здоров’я водіїв із використанням електронних баз даних;

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України включити законопроект до порядку денного поточної сесії та за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Рішення підтримали 13 членів Комітету:

Михайло Радуцький, Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Артем Дубнов, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Михайло Макаренко, Максим Перебийніс, Ольга Стефанишина.

Також народні депутати України підтримали прийняття за основу законопроекту № 13138, який системно пов’язаний із законопроектом № 13131 щодо вдосконалення медичних оглядів водіїв, та передбачає внесення уточнюючих змін до статті 129 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Висновок з пропозиціями Комітету направлено Комітету з питань правоохоронної діяльності, визначеному головним з його підготовки до розгляду парламентом.

Рішення підтримали 12 народних депутатів:

Михайло Радуцький, Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Артем Дубнов, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Ольга Стефанишина.

Крім того, на засіданні Комітету розглянуто проект Закону № 13135, спрямований на розширення доступу пацієнтів до інноваційних лікарських засобів через договори керованого доступу (ДКД).

Завдяки цим договорам державні закупівлі ліків відбуваються за конфіденційними домовленостями з виробниками, що дозволяє отримувати дороговартісні препарати за зниженими цінами. Законопроект передбачає можливість фінансування таких закупівель не лише з державного бюджету, а й за рахунок місцевих бюджетів та коштів медичних закладів.

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді підтримати законопроект у першому читанні.

Рішення підтримали 12 членів Комітету:

Михайло Радуцький, Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Артем Дубнов, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Ольга Стефанишина.

Також депутати підтримали пов’язаний із цим проектом Закону законопроект № 13134, яким запропоновано поширити пільгове оподаткування на операції, що виникають при придбанні та безоплатній передачі лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, придбаних за договорами керованого доступу, закуплених за змішаним фінансуванням. Це сприятиме розширенню безоплатного доступу пацієнтів в Україні до інноваційного лікування. 

Комітет рекомендував Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики підтримати цей законопроект та врахувати надані Комітетом пропозиції до нього під час підготовки документа до другого читання.

Рішення підтримали 11 народних депутатів:

Михайло Радуцький, Лада Булах, Вікторія Вагнєр, Василь Вірастюк, Дмитро Гурін, Оксана Дмитрієва, Юрій Заславський, Валерій Зуб, Сергій Кузьміних, Максим Перебийніс, Ольга Стефанишина.

Окрім цього, депутати заслухали питання щодо запровадження в Україні вакцинації проти вірусу папіломи людини.

Аудіозаписи засідання Комітету:




Повернутись до списку публікацій

Версія для друку