Матеріали засідання Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування від 24 листопада 2021 року

Опубліковано 24 листопада 2021, о 15:00
      На своєму засіданні, що відбулося у режимі відеоконференції,  народні депутати України - члени Комітету розглянули у першому читанні проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги» (№ 6306).

Законопроект спрямований на підвищення ефективності діяльності Національної служби здоров’я України (НСЗУ) як єдиного державного закупівельника медичних послуг, покращення медичного обслуговування населення, а також виконання рішення Ради національної безпеки і оборони від 30 липня 2021 року «Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою».

Одна із авторів законодавчої ініціативи, народний депутат Ольга Стефанишина зазначила, що в законопроекті пропонується: закріпити повноваження НСЗУ щодо моніторингу відповідності лікарень встановленим вимогам; визначити, що кошти Програми медичних гарантій можуть використовуватись виключно на надання медичних послуг; внести поправки стосовно використання електронної системи охорони здоров’я; надати можливість більш ефективно впроваджувати надання додаткових послуг за кошти пацієнтів; відкоригувати типи надання медичної допомоги відповідно до міжнародних практик; ввести поняття електронного реєстру орфанних пацієнтів.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко висловився на підтримку законопроекту, оскільки, за його словами, він: усуває розбіжності і неузгодженості в законодавстві щодо реалізації Програми медичних гарантій; встановлює можливість персональної обробки даних з метою виконання договорів про медичну допомогу; встановлює, що Програма медичних гарантій затверджується Кабінетом Міністрів; об’єднує поняття вторинна і третинна медична допомога; врегульовує модель госпітальних округів і поділ закладів охорони здоров’я за кластерним принципом; деталізує процедуру затвердження платних послуг; встановлює можливість залучення до надання медичної допомоги студентів та інтернів на період карантину або іншої надзвичайної ситуації; уточнює вимоги щодо реімбурсації лікарських засобів у 2022 році і включення до Національного переліку лікарських засобів.

Учасники засідання висловили зауваження до проекту, які можуть бути враховані під час його підготовки до другого читання.

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді включити законопроект до порядку денного сесії та за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу.

Члени Комітету прийняли звернення до Голови Верховної Ради щодо спрямування невикористаних коштів, передбачених для Верховної Ради України у державному бюджеті поточного року, на систему охорони здоров’я.

Міністр охорони здоров’я запропонував спрямувати зекономлені 56 млн грн на програму розвитку системи екстреної медичної допомоги, модернізації закладів системи охорони здоров’я для закупівлі додаткового обладнання у ковідні лікарні.

Народні депутати також затвердили пропозиції Комітету до проекту Плану законопроектної роботи на 2022 рік.

На засіданні Комітету було розглянуто основні плани та стратегічні напрями діяльності Національної служби здоров’я України на 2022 рік.

Як повідомила Голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак, призначена на цю посаду 17 листопада 2021 року, згідно з результатами розгляду в першому читанні Державного бюджету на 2022 рік, обсяг фінансування Програми медичних гарантій у наступному році збільшиться на 34 мільярди гривень.

«Це дасть можливість НСЗУ, як стратегічному закупівельнику медичних послуг в Україні, спільно з Урядом збільшити тарифи на основні медичні послуги, які будуть закуповуватися в 2022 році, і покращити якість та доступність медичної допомоги», - сказала Наталія Гусак.

За словами очільника НСЗУ, зараз докладається максимальних зусиль для того, щоб законтрактувати заклади, які надаватимуть медичну допомогу в 2022 році за Програмою медичних гарантій, вже з січня наступного року. «На 15 січня ми плануємо мати 80% всіх надавачів послуг, законтрактовних за Програмою медичних гарантій наступного року», - сказала вона.

Голова Національної служби здоров’я поінформувала про плановане збільшення тарифів на надання медичних послуг первинної медичної допомоги і введення додаткових індикаторів якості виконання договорів.

Планується, що тарифи на екстрену медичну допомогу наступного року зростуть з 235 до 270 гривень і, згідно з розрахунками, таке фінансування задовільнить основні потреби центрів екстреної медичної допомоги для надання якісної медичної допомоги в екстрених випадках.

Зростання тарифів на спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу становитиме від 6 до 59%. Суттєво збільшиться фінансування таких пріоритетних послуг як надання допомоги при інсульті, інфаркті, пологах та в неонатології.

Наталія Гусак також зауважила, що поступово будуть підвищуватися і вимоги до надавачів медичної допомоги.

Окрім того, планується значне збільшення тарифів в онкології (на хіміотерапію з 25,5 тис. до 36,9 тис. грн, променеву терапію з 36,5 тис до 74,7 тис. грн) і на попередження онкологічних захворювань. Зростуть тарифи і на надання допомоги хворим на туберкульоз і ВІЛ/СНІД.

Що стосується реагування на COVID-19, то, за словами Наталії Гусак, НСЗУ зараз укладає додаткові угоди з усіма госпітальними базами, які надають стаціонарну медичну допомогу хворим на ковід, і процес контрактування має завершитись до 15 грудня.

На наступний рік збільшується вартість тарифу за повністю вакциновану особу до 119 грн. Тариф на надання стаціонарної допомоги хворим на COVID-19 на 2022 рік встановлюється із розрахунку 1,054 млн грн на місяць на один заклад. Оплата буде здійснюватись за фактично пролікований випадок за терапевтичним пакетом.

У наступному році також планується розширювати надання послуг за програмою «Доступні ліки».

Окрім того, продовжиться робота над використанням електронних інструментів в системі охорони здоров'я. «У 2022 році ми можемо розраховувати на перші електронні рецепти на антибіотики і наркотичні засоби», - сказала Наталія Гусак.

Вона також розповіла про плани реорганізації НСЗУ з метою більш ефективного виконання своїх обов’язків.

Голова НСЗУ відповіла на запитання народних депутатів, які зокрема, стосувались забезпечення підвищення зарплат медичним працівникам у наступному році.

Комітет взяв до відома інформацію, надану очільником Національної служби здоров’я.

     Аудіозапис засідання Комітету:

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку