14 червня 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я провів засідання "круглого столу" на тему: "Цукровий діабет. Міжнародний досвід. Проблеми та можливості в Україні"

Опубліковано 14 червня 2018, о 12:00
 

У засіданні, проведеному Комітетом спільно з Українською діабетичною федерацією, взяли участь народні депутати, представники Міністерства охорони здоров’я, Національної академії медичних наук, вищих медичних навчальних закладів, міжнародних і громадських організацій, а також провідні регіональні фахівці з ендокринології та загальної практики - сімейної медицини, науковці та експерти.

У круглому столі також взяв участь Президент Міжнародної діабетичної федерації (IDF) професор Нам Чо (Південна Корея).

«Ми чітко розуміємо важливість і актуальність цієї проблеми. Ми знаємо, що у нас існує одна з найбільших епідемій неінфекційних хвороб, яка називається діабет. Ми розуміємо, що колосальні матеріальні ресурси, які ми вкладаємо в лікування цієї хвороби, крім того, що вони недостатні, вони ще й не дають можливості впливати на цю проблему», - зазначив член Комітету Олексій Кириченко, відкриваючи засідання круглого столу. Він звернувся до учасників заходу з проханням окреслити ті проблеми, розв’язання яких дозволить якщо не подолати, то хоча б пом’якшити перебіг цієї складної хвороби.

Народний депутат нагадав, що в Україні вже реалізувалося як мінімум дві державні програми щодо боротьби з цукровим діабетом - Комплексна програма «Цукровий діабет» та Державна цільова програма «Цукровий діабет» на 2009-2013 роки, в рамках якої були підготовлені та впроваджені в клінічну практику «Протоколи надання медичної допомоги за спеціальністю «Ендокринологія», в тому числі протоколи лікування хворих на цукровий діабет ІІ типу, та створено державний Реєстр хворих на цукровий діабет. Він зазначив, що існують певні складності в реалізації цих програм.

Президент Міжнародної діабетичної федерації (IDF) професор Нам Чо у виступі акцентував на темі глобального тягаря діабету і головних завданнях боротьби з ним. Він наголосив: до цієї боротьби краще застосувати слово «війна», оскільки проблема діабету є серйознішою, ніж ми про неї думаємо.

Президент Міжнародної діабетичної федерації (IDF) навів останні дані, згідно з якими понад 425 мільйонів людей у світі хворіють на діабет. До 2030 роки у світі буде понад 600 млн. людей, хворих на діабет. Щороку понад 724 млрд. доларів витрачається на боротьбу з діабетом.

Професор Нам Чо стосовно України зазначив, що в Україні понад 3 млн. людей хворі на діабет. Він наголосив, що цей показник не відображає реальний стан і може бути понад вдвічі більшим. Він навів приклад стосовно Вінниці. У цьому півмільйонному місті проживає 51 тисяча хворих на діабет, що становить більше 10% населення.

Президент Міжнародної діабетичної федерації зазначив, що дуже складно визначити мільйони людей, які хворі на діабет, але вдають що вони не хворі. Він наголосив, що головним завданням лікарів України є визначення усіх хворих в країні на діабет, допомога тим людям, які вже захворіють, у тому, щоб зупинити розвиток хвороби, оскільки діабет є матір’ю багатьох інших захворювань.

Голова ради Української діабетичної федерації Валентина Очеретенко зазначила, що останнім часом владні структури повернулися обличчям до українців, які хворіють на діабет. У виступі вона розповіла про завдання діабетичного руху в Україні.

В.Очеретенко також наголосила на необхідності затвердження Національної програми з профілактики та лікування цукрового діабету, яка має бути «раціональною програмою».

Директор Інституту ендокринології та обміну речовин імені В.П.Комісаренка НАМН України Микола Тронько наголосив, що проблема цукрового діабету є однією з пріоритетних для національної системи охорони здоров’я. Найголовнішим є виявлення цукрового діабету та його ускладнень. Особливо це стосується ранніх етапів виявлення.

«Ми повинні мати чітку систему виявлення ускладнень цукрового діабету. А це серцево-судинна патологія, від якої удвічі-втричі зростає кількість інсультів та інфарктів міокарду. Це надзвичайно велика питома вага пацієнтів, які потребують профілактики і адекватного лікування», - зазначив він.

М.Тронько відзначив, що держава зробила певні позитивні кроки щодо надання допомоги хворим на цукровий діабет. Він також повідомив, що наступного року планується проведення в Україні великої науково-практичної конференції, присвяченої проблемам цукрового діабету і шляхам їх розв’язання.

Учасники заходу у виступах наголошували на тому, що саме профілактика та раннє виявлення цукрового діабету є одним із найважливіших факторів подолання проблеми стрімкого поширення діабету.

Промовці погоджувалися з тим, що для дієвої профілактики, лікування діабету та забезпечення соціальної підтримки хворих на цукровий діабет доцільно розробити та затвердити Національний план дій з профілактики та лікування цукрового діабету на період до 2030 року, передбачивши у ньому заходи щодо покращення матеріально-технічного стану закладів охорони здоров’я, що надають ендокринологічну допомогу населенню, покращення їх кадрового потенціалу, щорічного і у повному обсязі забезпечення бюджетного фінансування потреб вітчизняної ендокринологічної допомоги, зокрема, забезпечення хворих на цукровий діабет необхідними лікарськими засобами та медичними виробами, стимулювання розвитку наукових розробок у цій сфері тощо.

Також у виступах зверталася увага на необхідність перегляду та удосконалення галузевих стандартів у сфері надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет та відповідного перегляду і оновлення Національного переліку основних лікарських засобів відповідно до вимог найкращих світових практик лікування діабету.

За результатами обговорення учасники круглого столу ухвалили проект резолюції, в якій запропонована низка рекомендацій центральним та місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та науковим установам, спрямованих на вирішення актуальних проблем профілактики і раннього виявлення цукрового діабету та інших нагальних питань боротьби з цією хворобою.

           Аудіозапис засідання "круглого столу":

                частина перша:

                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                                                                                              частина друга:

                                                                                                                                                                                                                                            

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку