17 березня 2021 року у Комітеті з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування відбулися слухання на тему: «Протидія туберкульозу в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
Опубліковано 17 березня 2021, о 15:00Їх метою було професійне та громадське обговорення широкого кола питань, що стосуються формування та реалізації державної політики у сфері протидії туберкульозу, в тому числі в умовах пандемії COVID-19, а також створення в Україні сучасної системи протитуберкульозної допомоги, здатної забезпечити якісне лікування та профілактику туберкульозу та ефективно і раціонально використовувати наявні фінансові, матеріально-технічні та кадрові ресурси галузі.
Щороку в Україні помирає від туберкульозу близько 3 тисяч людей. У 2019 році зареєстровано понад 25 тисяч нових випадків туберкульозу, а всього на обліку перебуває майже 30 тисяч хворих на туберкульоз. При цьому, за даними ВООЗ, близько 23% випадків захворювання в Україні не виявляють.
З 2007 року в Україні спостерігається позитивна динаміка захворюваності на туберкульоз і показники захворюваності почали знижуватись у середньому на 3-4% щороку. У 2019 році було фактично досягнуто показника національних орієнтирів у боротьбі з туберкульозом, наміченого до кінця 2023 року. Захворюваність на активний туберкульоз, включаючи його рецидиви, серед населення України становила 60,1 на 100 тисяч населення.
У 2020 році також статистично зареєстровано суттєве зниження захворюваності на туберкульоз (майже на 30%), однак це відбулося через пандемію COVID-19 і обумовлено суттєвим скороченням звернень громадян до медичних закладів, а відповідно й виявлених випадків захворювання на туберкульоз.
Ухваливши наприкінці 2019 року Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року, Україна приєдналася до Глобальної стратегії по боротьбі з туберкульозом і взяла на себе низку зобов’язань з протидії туберкульозу. Зокрема, щодо переходу до більш широкого застосування амбулаторних методів лікування туберкульозу. При цьому стаціонарний етап має залишатися важливою складовою для пацієнтів, яких необхідно на короткий час ізолювати (2-3 тижні) або для важких пацієнтів. Також необхідно забезпечити перехід на нові механізми фінансування - від фінансування ліжка до фінансування фактично наданих послуг, як це передбачено розпочатою реформою медичного обслуговування.
Обговорюючи нагальні
проблеми, учасники слухань зазначили, що у 2020 році вже відбулися зміни у
фінансуванні протитуберкульозної медичної допомоги, і вона почала фінансуватись
за рахунок коштів програми медичних гарантій (майже на 80%). Проте процес
переходу на нові механізми роботи дещо уповільнився через пандемію COVID-19.
Вони висловили сподівання, що найближчим часом фінансування протитуберкульозної
допомоги значно поліпшиться, в тому числі й завдяки Глобальному фонду для
боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, який погодився надати Україні у 2021-2023
роках допомогу у фінансуванні заходів з протидії туберкульозу.
Відеозапис слухань у Комітеті:
Аудіозапис слухань:
частина перша:
частина друга: