Головна > Документи > Засідання Комітету
27 травня 2020, 16:00

Матеріали засідання Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування від 27 травня 2020 року

 У засіданні Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, яке відбулося в режимі відеоконференції, взяли участь 14 членів Комітету, інші народні депутати, а також Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, заступник Міністра охорони здоров’я - Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, заступник Міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова, представники Уповноваженого Верховної Ради з прав людини і громадських пацієнтських організацій.

Комітет розглянув питання про організацію надання медичної допомоги пацієнтам з онкологічними захворюваннями в умовах карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Як повідомив голова підкомітету з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерій Зуб, дане питання було винесене на засіданні після звернення 15 пацієнтських організацій.

Він підкреслив: «Онкологія - це та хвороба, яка не може чекати».

Валерій Зуб назвав основні проблеми, з якими зараз стикаються пацієнти з онкологічними захворюваннями:

- державні закупівлі лікарських засобів за кошти бюджету відбуваються за 2018-2019 роки, а за цей рік ще не почалися, хоча деякі препарати вже відсутні і хворі змушені купувати їх за власний кошт;

- не налагоджений механізм тестування на коронавірус, ні самих хворих, ні осіб, що їх супроводжують;

- також не налагоджений механізм лікування за кордоном тих патологій, які ми не можемо лікувати в Україні.

Народний депутат нагадав, що у лютому відбулися парламентські слухання на тему ««Організація протиракової боротьби в Україні. Проблеми та шляхи їх вирішення», за підсумками яких було прийнято рішення про необхідність розробки Національної стратегії боротьби з онкологічними захворюваннями. «Робота над нею зараз призупинена, але вона має бути розроблена і затверджена», - наголосив він.

Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, у свою чергу, повідомив, що робота над Національною стратегією продовжиться ближчими днями. «У нас є чітке розуміння, як ми це будемо робити», - зауважив він.

Міністр також поінформував про алгоритм, який діє для надання онкопацієнтам стаціонарної допомоги в умовах карантину. Зокрема, за його словами планова госпіталізація відбувається за умови негативного ПЛР тесту.

Максим Степанов підкреслив: «Усі лабораторні центри тест-системами, реагентами та відповідними супутніми медичними виробами забезпечені у повному обсязі».

Заступник Міністра охорони здоров’я - Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко додав, що Міністерство чітко прописало, коли застосовуються Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР), а в яких випадках – Імуноферментний аналіз (ІФА-тести), у тому числі, і для пацієнтів, які потребують планової госпіталізації або операції.

Проблеми онкопацієнтів під час засідання озвучили представники громадських організацій, які опікуються такими хворими, серед яких: непроведення закупівель з метою безперебійного забезпечення онкохворих необхідними препаратами; складнощі з доставкою незареєстрованих препаратів, особливо, в умовах карантинних обмежень авіасполучення; не налагоджена доставка препаратів вже закуплених ДП «УкрМедПостач»; необхідність усунення ряду неточностей у документах, що регламентують проведення тестування на коронавірус перед плановою госпіталізацією для даної категорії пацієнтів; неможливість добратися на планове лікування через відсутність міжміського сполучення; недостатня кількість засобів захисту; організація лікування за кордоном для пацієнтів, які не можуть чекати; висока вартість препаратів.

Вони одностайно виступили з вимогою відновити роботу над Національною стратегією, яка вирішить багато системних проблем, а також призначити заступника міністра, відповідального за цю роботу.

Представники виконавчої влади відповіли на запитання народних депутатів.

Комітет прийняв рішення взяти до відома отриману інформацію.

На засіданні було розглянуто питання про проблеми у забезпеченні громадян України, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами для дієтичного споживання та заходи, що вживаються Міністерством охорони здоров’я України для їх вирішення.

Розгляд даного питання був ініційований громадськістю, яка опікується пацієнтами з орфанними захворюваннями.

Голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький підкреслив, що Комітет приділяє значну увагу хворим на офанні захворювання. Він також поінформував, що громадськість не задоволена діяльністю постійної робочої групи при МОЗ, яка приймає рішення щодо закупівлі необхідних ліків і затверджує номенклатури.

Міністр охорони здоров’я України, доповідаючи з даного питання, зауважив, що наразі немає реєстру громадян, хворих на орфанні захворювання, що створює проблеми з визначенням їх кількості і потреб.

За його словами, розробляється Національна стратегія щодо забезпечення потреб хворих на орфанні захворювання. Також Максим Степанов поінформував про закупівлю спеціалізованого харчування і лікарських препаратів для даних пацієнтів.

Представники громадських організацій, які опікуються пацієнтами з орфанними захворюваннями в Україні наголосили, що готові надати допомогу і співпрацювати у питаннях створення реєстру, а також підтримали розробку Національної стратегії.

Пацієнтські організації також поінформували про проблеми хворих на рідкісні захворювання.

Зокрема, за їх словами, постійна робоча група при МОЗ не співпрацює з лікарями, які опікуються орфанними напрямками і пацієнтськими організаціями. У результаті, з осені виникли проблеми з лікарськими препаратами за чотирма нозологіями, кошти використовуються на препарати, які не застосовуються, а необхідні - не закуповуються зовсім, або в недостатній кількості.

Максим Степанов погодився, що наявність серед семи експертів робочої групи лише трьох лікарів, це, справді, не правильно. «Ми це змінимо, бо повинні чути пацієнтів», - сказав він.

Окрім того, за словами громадськості, є проблеми із виконанням вимоги проходити тестування на коронавірус орфанними хворими перед лікувальним процедурами, або лабораторними дослідженнями, оскільки у них немає можливості очікувати на результати декілька днів.

Коментуючи дану ситуацію, Віктор Ляшко наголосив, що тестування передбачене тільки для планових госпіталізацій, а не при кожному зверненні. «Це - зловживання на місцях», - сказав він.

Комітет прийняв рішення взяти інформацію до відома та звернутися до Міністерства охорони здоров’я з проханням включити громадські організації до робочих груп із урахуванням конфлікту інтересів (випадків, коли громадську організацію фінансує фармацевтична компанія, яка виробляє препарати, що закуповуються).

Комітет також розглянув питання про заходи, що вживаються Міністерством охорони здоров’я з метою прискорення початку проведення централізованих державних закупівель лікарських засобів та медичних товарів за кошти державного бюджету у 2020 році.

Народний депутат Ольга Стефанишина, яка ініціювала розгляд даного питання, повідомила, що пацієнтські організації надали інформацію, що пацієнти з більшістю хвороб восени матимуть проблеми з ліками, оскільки препаратів залишилось лише на три місяці, а відповідні закупівлі ще не почалися, попри збільшення фінансування, передбаченого у державному бюджеті.

«Нарешті ухвалений паспорт бюджетної програми, однак, це лише підготовка», - наголосила народний депутат.

Міністр охорони здоров’я з даного питання поінформував, що потреби на 2020 рік вже затверджені і закупівлі будуть відбуватися за двома напрямками: через ДП «УкрМедПостач» і міжнародні організації. «Зараз отримуємо лікарські засоби за 2018-2019 роки», - уточнив він.

Максим Степанов висловив сподівання, що вперше за останні роки, вся поставка, в тому числі за 2020 рік, буде зроблена до кінця року, навіть не зважаючи на те, що в першому кварталі закупівлі не проводились. «Протягом червня закінчимо всі процедури і почнемо перераховувати кошти міжнародним організаціям, щоб вони почали закупівлі», - сказав він.

Міністр зазначив, що, на жаль, зараз немає єдиної системи обліку залишків лікарських засобів і наявності їх в лікарнях, однак, запевнив, Міністерство швидко це зробить.

Очільник Міністерства відповів на запитання народних депутатів.

Комітет прийняв рішення взяти інформацію до відома і звернутися до МОЗ з проханням вжити заходів для прискорення закупівлі лікарських засобів за державні кошти.

Голова Комітету звернувся до Міністра охорони здоров’я з проханням надати письмові відповіді на запитання, які прозвучали під час засідання.

           Аудіозапис засідання Комітету:

          частина перша:

          частина друга: