21 березня 2018 року Комітет з питань охорони здоров'я провів засідання «круглого столу» на тему: «Раптова серцева смерть – фактори ризику та шляхи профілактики»

21 березня 2018, 14:30

У заході взяли участь народні депутати, представники Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів, міністерства охорони здоров’я, міністерства фінансів, Національної академії медичних наук, керівники регіональних управлінь (департаментів) охорони здоров’я, провідні регіональні фахівці з кардіології, кардіохірургії та загальної практики - сімейної медицини, а також представники Бюро ВООЗ в Україні, українських медичних асоціацій, громадських організацій, науковці та експерти.

Голова Комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, відкриваючи засідання, зазначила: «тільки за минулий рік Україна втратила понад двісті тисяч свого населення. Це не смертність, це наш мінус. Тобто за минулий рік Україна стала меншою на такий віртуальний Тернопіль або Івано-Франківськ. Минулого року українців померло більше ніж у 2016 році. На жаль, спостерігається негативна тенденція зменшення людського потенціалу і кількості нашого населення».

О.Богомолець також сказала, що це вже не перший круглий стіл, який буде пов’язаний з точковим вирішенням проблем. «Це так звані горизонтальні реформи. Без грошей реформувати систему охорони здоров’я не можна. Не можна економити на здоров’ї людей. Ми можемо по горизонталі робити такі програми реальних дій, які будуть допомагати людям і шукати і фінансування, а головне, правильно їх зорганізувати так, щоб вони допомагали реально людям, щоб надавали сервіс, якісну доступну допомогу».

За словами голови Комітету питання раптової смертності виникло не випадково.

«Щорічно від раптової смерті у нас гине 40-50 тисяч людей. Тобто у порівнянні з нашою війною раптова смертність забирає на порядок більше людей. І що найбільш болісно, більшій частині цих смертей можна запобігти сьогодні. І це не потребує великих капіталовкладень. Для цього просто потрібно правильно підійти і знайти ті рішення, як зробити так, щоб смертність від інфарктів зменшилась, і смертність від інсультів зменшилась, і зменшилась смертність власне від раптової смерті, однією з головних причин якої є кардіоваскулярні хвороби», - зазначила О.Богомолець.

Голова Комітету наголосила на важливості спільної роботи з областями, щоб кожна людина відчувала, що влада дбає про людей, а держава дає захист. «Потрібно шукати шляхи практичних рішень, які зміни потрібно внести в протоколи, у фінансування, в роботу Міністерства охорони здоров’я, в роботу управлінь охорони здоров’я, щоб дати людям піклування, а для держави отримати зменшення смертності та збільшення тривалості життя», - підкреслила О.Богомолець.

Голова Комітету повідомила про відкриття 31 березня тренінгового центру парамедиків. За її словами, цей тренінговий центр буде вчити рятувальників, пожежників, поліцейських надати людині шанс дожити до приїзду швидкої, яка має надати відповідну кваліфіковану допомогу. У тренінгову центрі, який працюватиме за стандартами НАТО, будуть проходити навчання всі поліцейські, пожежники і рятувальники. Це дуже важливо для держави.

О.Богомолець також висловилася за те, щоб в майбутньому таке навчання також проходили вчителі фізкультури, адже у нас є випадки смертей у школі. Це дозволить врятувати дітей, надати їм першу кваліфіковану допомогу. «І тоді дефіблілятори, які ми поставимо на вокзалах, в аеропортах, на автобусних зупинках, тоді будуть люди, які будуть розуміти, що з ними робити і як ними користуватися. Зараз ми закладаємо цеглинки у фундамент майбутньої безпечної України на 20-30 років наперед», - наголосила голова Комітету.

Учасники круглого столу, говорячи про причини раптової серцевої смерті, відзначали, що їх можна розділити на три групи: первинні порушення ритму серця (47% випадків); ішемічні прояви (43%); недостатність насосної функції серця (8%). Для раптової смерті властива раптова непередбачена зупинка кровообігу i дихання. Вона зустрічається у 25% усіх смертельних випадків. Водночас майже у 12% випадків причина раптової серцевої смерті залишається незрозумілою.

У виступах зазначалося, що серцево-судинні захворювання є найбільш поширеними неінфекційними захворюваннями і основною причиною смерті в Україні.

Учасники заслухали доповіді стосовно причин, наслідків та шляхів вирішення проблеми раптової серцевої смерті; про заходи, які необхідно вживати з метою боротьби з раптовою серцевою смертю в Україні; стосовно боротьби з раптовою серцевою смертю у системі охорони громадського здоров’я та щодо особливостей профілактики раптової серцевої смерті в Україні та за кордоном.

Промовці зазначали, що попри створену в Україні розгалужену систему надання кардіологічної та кардіохірургічної допомоги населенню (науково-практичні установи Національної академії медичних наук України, обласні кардіологічні центри та диспансери, регіональні кардіологічні відділення) існує ще низка нагальних проблем у цій сфері, які потребують невідкладного та якісного вирішення, в тому числі на рівні держави.

Учасники заходу у виступах погоджувалися з тим, що саме профілактика та раннє виявлення серцево-судинних захворювань є одними з найважливіших факторів подолання проблеми виникнення синдрому раптової серцевої смерті, оскільки дозволяють вчасно запобігти недузі або вилікувати її на якомога ранніх стадіях і повернути людину до життя.

Під час заходу наголошувалося на необхідності вживати заходів щодо покращення матеріально-технічного стану закладів охорони здоров’я, що надають кардіологічну та кардіохірургічну допомогу населенню, щорічно і у повному обсязі забезпечувати бюджетне фінансування потреб вітчизняної кардіології, стимулювати розвиток наукових розробок у цій сфері. Також, за їхніми словами, потрібно переглянути галузеві стандарти надання кардіологічної медичної допомоги, адаптувавши їх відповідно до вимог найкращих світових практик, зокрема, створивши раціональний маршрут пацієнта на всіх рівнях надання медичної допомоги, починаючи з сімейного лікаря і до лікаря кардіолога-спеціаліста.

За результатами обговорення винесеного на розгляд питання учасниками «круглого столу» буде ухвалено відповідну резолюцію, якою рекомендується Кабінету Міністрів, Міністерству охорони здоров’я, Міністерству освіти і науки та місцевим державним адміністраціям вжити комплексних заходів з метою вирішення актуальних питань профілактики і раннього виявлення синдрому раптової серцевої смерті та інших нагальних питань боротьби з серцево-судинними захворюваннями.

       Відеозапис із засідання "круглого столу":
  
                                          

      Аудіозапис засідання "круглого столу":