Головна > Документи > Засідання "Круглого столу"

Повідомлення

Перейти до розділу
12 грудня 17:53
Засідання Комітету з питань охорони здоров'я відбудеться 18 грудня 2018 року о 14:15 за адресою: м. Київ, вул. М. Грушевського, 26/1, готельний комплекс «Київ», 5-й поверх, докладніше
04 грудня 16:10
12 грудня 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я до Міжнародного дня Загальної доступності медичної допомоги проводитиме засідання «круглого столу» на тему: «Партнерство в публічному управлінні охороною здоров’я для підвищення людського потенціалу нації» докладніше
03 грудня 13:11
10 грудня 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я проводитиме засідання «круглого столу» на тему: «Готовність системи охорони здоров’я до роботи та міжвідомчої взаємодії в умовах воєнного стану» докладніше
12 грудня 15:30
12 грудня 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я до Міжнародного дня Загальної доступності медичної допомоги провів засідання «круглого столу» на тему: «Партнерство в публічному управлінні охороною здоров’я для підвищення людського потенціалу нації» посилання...
10 грудня 18:00
10 грудня 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я провів засідання «круглого столу» на тему: «Готовність системи охорони здоров’я до роботи та міжвідомчої взаємодії в умовах воєнного стану» посилання...
05 грудня 17:45
5 грудня 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я провів засідання «круглого столу» на тему: «Проблеми фінансування програм лікування вірусних гепатитів, онкологічних та гематологічних захворювань, зубопротезування серед учасників АТО/ООС» посилання...
04 грудня 17:30
4 грудня 2018 року відбулося засідання Комітету з питань охорони посилання...
20 листопада 14:00
20 листопада 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я спільно з Міжнародною діабетичною асоціацією України провів у Верховній Раді України День профілактики діабету докладніше
15 листопада 18:00
14 листопада 2018 року у місті Харкові під головуванням голови підкомітету Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народного депутата України Яриніча К.В. відбулося виїзне засідання Комітету докладніше
09 листопада 19:00
9 листопада 2018 року Комітет з питань охорони здоров’я провів засідання «круглого столу» на тему: «Науково-медичні підходи до проблеми ґендерної рівності» посилання...
08 листопада 10:30
У Комітеті з питань охорони здоров'я розглянули питання щодо стану фінансового забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну у 2018 році посилання...
Надрукувати Збільшити зону перегляду

Засідання "Круглого столу"

24 січня 2018, 14:30

24 січня 2018 року Комітет з питань охорони здоров'я провів засідання "круглого столу" на тему: "Права медичних працівників на захист від протиправних посягань на їх життя та здоров'я"

 У заході, проведеному за ініціативи заступника голови Комітету Ірини Сисоєнко взяли участь народні депутати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, представники Адміністрації Президента України, секретаріату Кабінету Міністрів, Міністерства охорони здоров’я, правоохоронних органів, обласних державних адміністрацій, професійних громадських об’єднань медичних працівників та правників, міжнародних організацій, а також фахівці, експерти і представники ЗМІ.

Учасники «круглого столу» ознайомилися зі світовим досвідом захисту медичних працівників від протиправних посягань на їх життя та здоров’я та дійшли висновку про необхідність удосконалення національного законодавства щодо забезпечення безпечних умов надання медичної допомоги як дієвого механізму правового регулювання безпеки медичних працівників під час надання медичної допомоги.

У виступах наголошувалося на необхідності прийняття проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безпечних умов надання медичної допомоги» №6311, яким пропонується:

надати медикам (за їх зверненням) супровід поліції;

посилити адміністративну та кримінальну відповідальність за протиправні дії щодо медиків та працівників системи екстреної медичної допомоги, які входять до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

Під час обговорення наводилися факти нападів агресивних пацієнтів (у стані алкогольного сп’яніння, під впливом наркотичних речовин, з психічними розладами, асоціальних осіб та ін.) на медиків (особливо часто - на бригади екстреної медичної допомоги (ЕМД) та лікарів-психіатрів), які були зафіксовані у містах Борисполі, Ірпені, Нікополі, Дніпрі, Львові, Одесі, Котовську, Броварах та ін., неодноразово ставали темами телевізійних сюжетів та резонансних публікацій у ЗМІ.

Промовці також звертали увагу на різке збільшення кількості випадків, коли хворі нападають на медиків із вимогою надати наркотичні препарати. Зокрема, такі ситуації зареєстровані у Дніпрі, Підгородному (Дніпропетровська область), інших містах та селах.

Іноді приклади беззахисності медичних працівників і наслідки неправомірних дій проти них шокують. Наприклад, у Запоріжжі хворий на психічний розлад зарубав льодорубом медсестру невідкладної допомоги, що прибула до нього додому за викликом.

Зазначалося також, що кількість випадків протиправних дій проти працівників служби ЕМД (без урахування злочинів проти лікарів інших спеціальностей) у 2016 році склала 112.

Проте, як свідчить практика, наведена статистика є досить умовною, адже у випадку заподіяння легких тілесних ушкоджень чи, наприклад, пошкодження майна медичні працівники зазвичай не звертаються до правоохоронних органів, пояснюючи це відсутністю часу та коштів на отримання належної правової допомоги.

Викрутки та вила, сокири та ножі, побутові льодоруби й уламки скла, кислота й кулаки – перед пацієнтами з таким «арсеналом», які часто сприймають  медиків як «медичне таксі» та потенційне джерело наркотичних речовин, фахівці беззахисні, а методи протидії агресії обирають самотужки: складають списки проблемних будинків/квартир, опановують навички самозахисту. При цьому використання спеціальних засобів захисту (наприклад, електрошокерів чи газових балончиків), що часто пропонується як один із варіантів, є досить ризикованим, оскільки нападник може використати їх проти медиків.

Учасники заходу зазначали: надавати допомогу хворому за будь-яких обставин - професійний обов’язок лікаря, за невиконання якого він несе кримінальну відповідальність. Тому гарантувати медикам особисту безпеку повинні закони та спеціальний правовий статус медичного працівника. Зараз факти нападу на медиків із застосуванням фізичної сили розглядаються правоохоронними органами без урахування того, що це відбувається під час виконання службових обов’язків.

Часто лікарі, особливо працівники служби ЕМД, скаржаться на те, що поліція не приїжджає на виклик та відмовляється забезпечити належний супровід. Інколи доводиться довго їх очікувати і, відповідно, на власний ризик приймати рішення щодо надання медичної допомоги, незважаючи на агресивний стан пацієнта або його оточення. Тож, як зазначили учасники заходу, доцільним є запровадження обов’язку Національної поліції України щодо здійснення супроводу медичного працівника (за його зверненням) для забезпечення безпечних умов надання медичної допомоги пацієнту та вжиття заходів, спрямованих на усунення загроз для життя та здоров’я медиків під час виконання ними професійних обов’язків. Саме це передбачає законопроект №6311.

Випадки створення перешкод медичним працівникам та працівникам, які входять до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги, у наданні медичної допомоги з боку родичів або близьких пацієнта, що може призвести до погіршення здоров’я хворого та навіть летального наслідку, є непоодинокими. До того ж в умовах погіршення криміногенної ситуації, яке спостерігається нині в нашій державі, навряд чи варто сподіватися на позитивні зрушення. Саме тому доцільно запровадити адміністративну відповідальність для третіх осіб шляхом внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Ґрунтовні та інформаційно насичені доповіді спікерів викликали неабияку зацікавленість аудиторії. С.Бараннік проаналізував досвід забезпечення безпеки працівників служби ЕМД в Україні та світі; аспекти правової захищеності професійної діяльності лікарів загальної практики - сімейних лікарів висвітлив О.Г.Шекера; захист прав медичних працівників, які надають паліативну і хоспісну допомогу населенню, потрапив у поле зору А.В.Царенка; С.Ф.Глузман представив виступ «Безпечні умови надання психіатричної допомоги – складова захисту прав пацієнтів»; темою доповіді О.О. Скорини стала «Профілактика і протидія загрозам для безпеки лікаря - основа системи якості надання медичної допомоги»; Р.С.Титикало зосередив увагу на можливостях судового захисту прав медичних працівників, а Л.В.Секелик - правового регулювання безпеки медичних працівників під час надання медичної допомоги. Деталізовані тематичні звіти презентували представники Міністерства охорони здоров’я та Національної поліції України.

Учасники круглого столу підсумували: профілактика і протидія загрозам для безпеки лікаря - це фактор, який впливає також на якість і доступність надання медичної допомоги. Тому забезпечення безпеки життя та здоров’я медичних працівників під час виконання ними професійних обов’язків слід розглядати як одне з пріоритетних завдань держави.

За результатами засідання «круглого столу» буде ухвалено відповідну резолюцію.

         Аудіозапис засідання "круглого столу" Комітету: